Pytania wielkopolskich rolników do ministra Marka Sawickiego PDF Drukuj Email

Z inicjatywy radnych PSL oraz przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Czesława Cieślaka, na gospodarską naradę do Poznania przybył 7 kwietnia 2011 r. minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. W obecności wojewody poznańskiego Piotra Florka, wicemarszałka Województwa Wojciecha Jankowiaka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Lecha Dymarskiego oraz posłów Stanisława Kalemby, Stanisława Steca i Piotra Walkowskiego minister Marek Sawicki przedstawił aktualne zagadnienia istotne dla rolnictwa w Polsce, a także sprawy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Interesującym wątkiem jego wypowiedzi był temat uproszczenia metod w dysponowaniu dopłatami do unowocześniania produkcji oraz do wszelkich innowacji służących jednolitemu rynkowi rolnemu w Unii Europejskiej. Większość z tych zagadnień  ma bowiem znaczenie w zwiększaniu konkurencyjności produktów europejskiego rolnictwa na rynku światowym.

W poznańskim spotkaniu ministra Marka Sawickiego, prowadzonym przez członka Zarządu Województwa Krzysztofa Grabowskiego, uczestniczyli  przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych: Związku Młodzieży Wiejskiej, Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Związku Pracodawców Rolnych, Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wojewódzkiego Inspektoratu ds. Bezpieczeństwa Żywności, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP.
Działacze wiejscy i producenci rolni przywieźli na spotkanie szeroki wachlarz problemów nurtujących dziś zarówno zespoły robocze, jak i analitów ekonomiki gospodarstw. Nie obyło się więc bez pytań pod adresem Ministerstwa Rolnictwa o takie sprawy jak: opłacalność produkcji trzody chlewnej, kierunki rozwoju grup producenckich, rosnące ceny paliwa, rynek cukrowy. Sygnalizowano zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolna po 2013 roku, w kilku wypowiedziach oceniano także realizację Sektorowego Programu Operacyjnego  Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie zabrakło też niepokojów związanych z melioracją gruntów i problemami ze  zwierzyną łowną na obszarach wiejskich. Z dużą odpowiedzialnością o codziennej pomocy wielkopolskim rolnikom mówiono w aspekcie funkcjonowania ośrodków doradztwa rolniczego.

Podczas pobytu w Wielkopolsce, na zaproszenie radnego Jerzego Kado, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa oraz  starosty chodzieskiego Juliana Hermaszczuka, minister Marek Sawicki spotkał się w Margoninie z rolnikami z północnych powiatów województwa wielkopolskiego. Gospodarska narada pozwoliła wyjawić liczne ekonomiczne problemy wsi i rolnictwa, a także była okazją do wyjaśnienia w gronie fachowców zagadnień stanowiących problemy w osiąganiu rozwoju Podczas pobytu w Wielkopolsce, na zaproszenie radnego Jerzego Kado, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa oraz  starosty chodzieskiego Juliana Hermaszczuka, minister Marek Sawicki spotkał się w Margoninie z rolnikami z północnych powiatów województwa wielkopolskiego. Gospodarska narada pozwoliła wyjawić liczne ekonomiczne problemy wsi i rolnictwa, a także była okazją do wyjaśnienia w gronie fachowców zagadnień stanowiących problemy w osiąganiu rozwojuprodukcji rolnej.

Poprawiony: środa, 03 sierpnia 2011 11:03

Najczęściej czytane

Warning: Creating default object from empty value in /klub-psl.umww.pl/modules/mod_fl_mostread/helper.php on line 79