Pro memoria

Stanisław Mikołajczyk (ur. 18 lipca 1901 w Dorsten-Holsterhausen) Wielkopolanin z wyboru rodziców, działacz młodzieżowy, kółek i organizacji rolniczych, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm II RP (III kadencji), był premierem rządu RP na uchodźstwie, po II wojnie światowej posłem do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy. Pełnił funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej.

Stanisław Mikołajczyk w latach 1918-1920 walczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Aktywnie działał w PSL „Piast", w latach 1930-1935 był posłem na Sejm RP. Uczestniczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939, po której przebywał na emigracji we Francji i Wielkiej Brytanii. W roku 1939 został wiceprzewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

W latach 1940-1943 pełnił funkcję wicepremiera, a po śmierci gen. Władysława Sikorskiego od lipca 1943 do listopada 1944 był premierem rządu RP na uchodźstwie. W czerwcu 1945 r. uczestniczył w Moskwie w konferencji w sprawie utworzenia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, po czym powrócił do Polski. Po konferencji jałtańskiej przystąpił do TRJN jako wicepremier i minister rolnictwa.

W latach 1945-1947 Stanisław Mikołajczyk był bardzo popularnym przywódcą PSL oraz działał jako poseł do KRN. Po wyborach do Sejmu w roku 1947 poniósł porażkę i zagrożony aresztowaniem musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych.

Stanisław Mikołajczyk na wygnaniu był aktywny politycznie. Został pozbawiony obywatelstwa polskiego przez Sejm PRL.

Zmarł na emigracji 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie, został pochowany (wraz z żoną Cecylią) dopiero w wolnej Polsce na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan 4 czerwca 2000 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się także w dwóch dniach poprzedzających w Warszawie i w Poznaniu. Uhonorowany został pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).

Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu znajduje się pomnik Stanisława Mikołajczyka – odsłonięty 4 maja 1997 r.