XXIX Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Wpisany przez Szymon Wdowczyk
wtorek, 28 marca 2017 09:13

1W poniedziałek 27 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się XXIX Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w której oczywiście udział wzięli Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich – stanowiących zalążek obecnej Unii Europejskiej – sejmik województwa w specjalnym stanowisku uczcił tę okoliczność, wyrażając dumę z faktu przynależności Polski do tej wspólnoty. Zaproponowaną przez klub PSL uchwałę radni przyjęli przez aklamację. Podkreślili w stanowisku m.in., że do najważniejszych wartości UE należą poszanowanie demokracji, praw człowieka i podstawowych wolności. Wskazali też na unijny dorobek w zakresie wdrażania europejskiej polityki regionalnej.
Ponadto podczas marcowej sesji sejmik przyjął pięć uchwał w sprawie utworzenia centrów wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego i zawodowego – tego typu placówki, pozwalające łączyć naukę praktyki i teorii, mają powstać w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu.
Radni zapoznali się również z informacją o współpracy województwa z zagranica w ubiegłym roku oraz przyjęli plan takich działań na rok bieżący. Zaakceptowali też treść listu intencyjnego, jaki w sprawie współpracy Wielkopolska podpisze z ukraińskim obwodem czernihowskim.